CP-8831-EU-K9=
Виробник:
Cisco
Наявність:
Є в наявності
Основні особливості IP-телефон Cisco 8831 (CP-8831-EU-K9 =):
  • Широкополосна акустика з двоелементним динаміком у конференц-телефоні
  • Розширене покриття приміщення з підтримкою послідовного підключення двох пристроїв
  • Підтримка додаткового бездротового подовжувального мікрофона DECT
  • Session Initiation Protocol (SIP)
Table 1.       Features and benefits
Feature
Specification
Features
Superior wideband acoustics
  • 160 Hz to 20 kHz, +/-3 dB.
  • The latest in wideband codecs for maximum voice bandwidth.
  • Enhanced speech quality and speaker recognition.
Output
92-dB SPL peak output
Expanded room coverage
  • 160-degrees conical pattern provides even coverage of listening area.
  • Ability to grow to fit a variety of room needs.
  • Small Office (base unit)
  • Standard Conference Room (base unit and 2 wired or wireless extension microphones)
  • Boardroom (daisy chaining two base units)
  • Large Boardroom (daisy chaining two base units and 2 wired or wireless extension microphones)
Microphone Accessory Options
Wired microphone
Wireless microphone
Power Features
IEEE 802.3af line power
Local power supply is not required.
Cisco Power Cube 3
Call-Control Support
Cisco Unified Communications Manager
Cisco Business Edition 3000
The phone is supported on the Cisco Business Edition 3000 Releases 8.6(1) and later.
Cisco Business Edition 6000
The phone is supported on the Cisco Business Edition 6000 Releases 8.6(5) and later.
Cisco Unified Communications Manager Express
The phone is supported with CME 10.0 and above. On IOS 15.4(1)T and later with Fast Track Support.
Cisco Hosted Collaboration Solution
The phone is supported with 8.6(2) and later (using supported UCM versions above).
Table 2.       Features and Specifications of Cisco Unified IP Conference Phone 8831
Feature
Specification
Signaling protocol support
Codec support
G.711, G.729 (a and ab), G.722, and Internet Low Bitrate Codec (iLBC)
Calling feature support
Directories
Apps
Help
Hold, Mute, and Redial keys
Wired control panel
Display
Speakerphone
Volume control
Quality-of-service (QoS) options
Multiple ring tones
User-adjustable ring tones are available.
Security
Language support
Configuration options
You can configure IP address assignment statically or through the DHCP client.
Table 3.       System Specifications
Category
Dimensions (H x W x D)
  • Base: 10.38 x 10.38 x 2.0 in. (15.05 x 26.35 x 5.08 cm)
  • Control panel: 5.75 x 5.0 x 1.0 in. (14.61 x 12.7 x 2.54 cm)
  • Microphones: 3.5 x 2.5 x 0.5 in. (8.89 x 6.35 x 1.27 cm)
  • Charger tray: 6.5 x 4.5 x 0.75 in. (16.51 x 11.43 x 1.90 cm)
Weight
  • Base                                     3.50 lbs. (1,587.0 grams)
  • DCU                                     0.56 lbs. (253.0 grams)
  • Wired Microphones                 0.15 lbs. (66.8 grams)
  • Wireless Microphones             0.14 lbs. (64.7 grams)
  • Charger                                 0.42 lbs. (191.9 grams)
Display
3.25 x 1.5 in. (8.26 x 3.81 cm); 396 x 162 pixels.
Phone casing composition
Polycarbonate acrylonitrile butadiene styrene (ABS) textured plastic.
Power requirements
The Cisco Unified IP Conference Phone 8831 is an interoperable IEEE 802.3af PoE (Class 3 device); 48 VDC is required; it can be supplied locally at the desktop using an optional AC-to-DC power supply (CP-PWR-CUBE-3=). Use of the power supply also requires the use of one of the corresponding AC country cords listed in Table 7 later in this document.
Use of a power supply (CP-PWR-CUBE-3=) is required when using the Cisco Unified IP Conference Phone 8831 in a daisy-chain configuration.
Table 4.       Temperature
Category
Range
Operational temperature
23~104°F (-5°C~40°C)
Nonoperational temperature shock
-13~158 (-25~70°C)
Temperature altitude (operational)
77°F (25°C) ambient condition to 9843 ft (3000m)
Temperature altitude (nonoperational)
Ambient condition to 15,000 ft (4572m)
Temperature humidity (nonoperational)
95% relative humidity