MS225-24-HW
Виробник:
Cisco
Наявність:
Є в наявності
Model
Idle / Full Load Power
Available PoE/PoE+ Power
Power Supply Configuration
MS225-24-HW
15 / 24 W
Fixed internal
Interfaces
  • 24 × 10/100/1000BASE-T Ethernet (RJ45) with auto-MDIX crossover
  • 802.3af/802.3at Power-over-Ethernet (PoE/PoE+) на MS225-24P, доступний на всіх портах (maximum of 30W per port for PoE+)
  • 4 × SFP+ 10 Gigabit Ethernet interfaces for uplink
  • 2 × Stacking interfaces
  • Автоматичне розв'язання і кросовідвідування
Management
  • Managed via the cloud using the Meraki dashboard
  • Integrated with Meraki Wireless and complete portfolio IT products and solutions
  • No- Touch remote deployment (no staging needed)
  • Деталійний історичний порт і порт клієнта використання статистики
  • DHCP, клієнт, і hostname fingerprinting
  • SNMPd and SYSLOG support for integration with other network management solutions
  • Seamless over-the-web firmware upgrades with scheduling & control
Remote diagnostics
  • Електронна пошта, SMS та мобільні push notification alerts
  • Додатковий та link failure detection with alerting
  • Live remote packet capture
  • Dynamic and interactive network discovery and topology li
  • Увійти до logs with instant search
Flexible stacking
  • Physical stacking of 8 switches with 80 Gbps stack bandwidth on all models
Ethernet switching capabilities
  • 802.1p Quality of Service prioritization
  • 802.1QV LAN taggging with 4,095 addressable tags
  • 802.1w, 802.1D Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP, STP)
  • Broadcast storm control
  • 802.1ab (LLDP) і Cisco Discovery Protocol (CDP)
  • IGMP snooping for multicast filtering
  • MAC forwarding entries: 16K on 24-port models, 32K on 48-port models
Security
  • Integrated 2-factor authentication for Dashboard Management
  • Role-based access control (RBAC) with granular device and configuration control
  • Corporate wide password policy enforcement
  • IEEE 802.1X RADIUS, hybrid authentication and RADIUS server testing
  • MAC-based RADIUS authentication (MAB)
  • Port security: Sticky MAC, MAC whitelisting
  • DHCP snooping, detection and blocking
  • STP Enhancements: BPDU guard, Root guard
  • IPv4 ACLs
Power over Ethernet:
  • 802.3af (PoE) 15.4 W для port and 802.3at (PoE+) 30 W для port
  • Maximum PoE output (24P): 370 W
  • PoE можлива на всіх портах simultaneously
Performance
  • Блокування безпроводової фабрики
  • Switching capacity: 128Gbps (24-port models), 176Gbps (48-port models)
  • Forwarding rate (mpps): 95.24 (24-port models), 127.98 (48-port models)
  • Jumbo Frame Support (9578 byte Ethernet frame) )
  • DHCP Relay
Power
  • Power input: 100 - 240 VAC, 47-63 Hz
  • Powerconsumption: 15 - 448 W
Mounting
  • 1U Міні-заходи з монтажним hardware hardware
  • 2-post front mounting options available
  • Desktop-mountable with included feet
Environment
  • Operating temperature: 32°F до 104°F (0°C до 40°C)
  • Humidity: 5 to 95% non-condensing
  • MS225-24, MS225-48 feature fanless operation
Regulatory
  • CSA-US (US, Canada)
  • FCC (USA)
  • IC (Canada)
  • CE (Europe)
  • RCM (Australia/New Zealand)
  • RoHS li
Warranty
  • Full lifetime hardware warranty with next-day advanced replacement included
MTBF at 25°C
  • MS225-24: 590,165
  • MS225-24P: 391,648
Physical dimensions (H×W×D)
  • MS225-24: 1.72 x 19.08 x 9.84”(4.38 x 48.46 x 25cm)